Sløv fremgang i erstatning til forsinkede flypassagerer

Sådan kan det se ud, når forsinkede flypassagerer venter på deres afgang i Københavns Lufthavn i Kastrup.
Sådan kan det se ud, når forsinkede flypassagerer venter på deres afgang i Københavns Lufthavn i Kastrup.
Lyt til artiklen

Det er stadig mere end svært for flypassagerer at få udbetalt den kompensation, de har krav på, når deres fly har været forsinket.

Og det selv om en rapport 'Airlines & Airports' fra Consumers International, som Forbrugerrådet Tænk er en del af, viser, at der er forsigtig fremgang, når flyselskaberne skal udbetale kompensationer til forsinkelsesramte passagerer. En fremgang, der kan beskrives som fra ondt til mindre ondt eller fra slemt til mindre slemt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her