Danskere er ved at opdage det nordøstlige USA

Kirken i Stowe, Vermont, er omgivet af det flotteste efterårsløv. Dette billede er taget 5. oktober for nogle år siden.
Kirken i Stowe, Vermont, er omgivet af det flotteste efterårsløv. Dette billede er taget 5. oktober for nogle år siden.
Lyt til artiklen

Californien, New York og Florida er de områder af USA, der traditionelt tiltrækker flest danske turister, men nu begynder nogle stater i det nordøstlige hjørne af nationen i stigende grad at gøre sig gældende.

Det er New England med staterne Connecticut, Maine, Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island og Vermont, der begynder at få bedre fat i danske rejsende. Det er i hvert fald en tendens, som rejsebureauet USATours har registreret. De tilbyder forskellige pakkerejser til folk, der ikke ønsker at rejse helt på egen hånd.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her