Flytjek på business: Turen koster 20.000 kroner, men så bliver der også serveret seks gange

Godnat. Sædet kan lægges helt ned, så det er muligt at sove på den 12 timer lange flyvetur.
Godnat. Sædet kan lægges helt ned, så det er muligt at sove på den 12 timer lange flyvetur.
Lyt til artiklen

Den kvindelige kabineperson præsenterer sig inden afgang. Hun hedder Elaine, er iklædt Singapore Airlines’ ikoniske Sarong Kebaya-uniform, designet af franske Pierre Balmain i 1972, og hun vil gerne vide, hvad Mr. Bencke kunne tænke sig at drikke efter starten på dagens flyvetur fra København til Singapore.

Den personlige betjening er en del af den ekstra service, Singapore Airlines’ passagerer skal forvente, når de flyver på businessclass. Fra København har oplevelsen netop fået et yderligere løft, eftersom selskabet i begyndelsen af august satte en opgraderet version af Boeing 777-300 ind på ruten.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her