Små mirakler i den østrigske sauna

Gasteinerdalen i Østrig er meget mere end sneklædte bjerge, høj sol og udfordrende skiløb. Tegning: Claus Nørregaard
Gasteinerdalen i Østrig er meget mere end sneklædte bjerge, høj sol og udfordrende skiløb. Tegning: Claus Nørregaard
Lyt til artiklen

Vi er nøgne, alle sammen. Til venstre for mig sidder Børsens udsendte. Til højre en yngre kvinde og på niveauet oven over mig en ældre østrigsk madame. Hun får afleveret en knytnævestor isklump, som hun drevent gnider op og ned ad sine lemmer, og derved fjerner hun laget af dryppende svedperler.

Den eneste, der har tøj på, er vores saunagusvært, Walter. En gæv østrigsk gut, der taler gebrokkent, nærmest uforståeligt, engelsk. Han har så til gengæld virkelig meget tøj på og endda en alpehue elegant placeret over lokkerne. På vej ind i saunaen har Walter venligt, men bestemt, gjort os opmærksom på, at ingen må have tøj på under saunagusen. Hverken mænd eller kvinder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her