Skiløberne savner ikke Carlsberg på Sveriges højest beliggende mikrobryggeri

Svartbergets Fjällbryggeri sælger som regel mest øl i marts og april, når solen kommer frem og dagene bliver længere i Nordsverige. Pr
Svartbergets Fjällbryggeri sælger som regel mest øl i marts og april, når solen kommer frem og dagene bliver længere i Nordsverige. Pr
Lyt til artiklen

Der er fuld knald på Åre Ski Inn. Det er frokosttid på pisten, og det enorme cafeteria er proppet med skiløbere, der vralter af sted i deres skistøvler med bakker toppet med dampende tallerkner og skælvende drikkevarer.

Her tager Philip Hafstad imod, trykker hånd og siger velkommen gennem larmen, inden han baner en vej forbi lange madkøer og besatte borde og åbner en dør ned til kælderen under den overfyldte restaurant.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her