Flyveledertjeneste frygter forsinkelser for danske ferierejsende denne sommer. Jeppe Kofod (S) vil have EU på banen i sagen om manglen på flyveledere.
Mangel på flyveledere skaber flyforsinkelser til sommer
I sommeren 2018, juni, juli og august, betød forsinkelser, at op mod 50 procent af alle flyvninger i Københavns Lufthavn blev forsinket med et gennemsnit på 40 minutter. Foto: Emma Sejersen/POLFOTO
Lyt til artiklen
Henter...
Der kommer flere og flere fly i det europæiske luftrum, mens der mangler flyveledere til at dirigere maskinerne sikkert frem og tilbage og op og ned.
Helt slemt bliver det denne sommer, når ferierende europæere lægger pres på lufthavnene rundt om i Europa.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.