I Tjekkiet markeres julen ikke med gløgg eller Glühwein, men tjekkerne fejrer højtiden med punch. Politiken har besøgt julemarkeder og drukket punch i Prag, Olomouc og Brno.

Her drikkes julen ind med punch

Olomouc har kælenavnet punchbyen og det med god grund. Man behøver ikke at gå ret langt på literen, før der dukker et udskænkningssted op. Foto: Poul Husted
Olomouc har kælenavnet punchbyen og det med god grund. Man behøver ikke at gå ret langt på literen, før der dukker et udskænkningssted op. Foto: Poul Husted
Lyt til artiklen

På Prags hovedtorv Staromestské Námestí står tjekker og turister i kø for på samme tid at få varmen og slukke tørsten i den søde juletid. De bestiller ikke gløgg eller Glühwein, men forlanger punch, som fås i alle smagsafskyninger: sød eller bitter og smagt til med alle hånde krydderier, rom, kirsebær- eller appelsinlikør.

Et par minutter i 12 tømmer punchdrikkerne hurtigt deres krus, og styrter sammen med alle andre på julemarkedet hen til facaden på rådhuset for Prags Gamle By kaldet Staré Mesto. Ved hvert timeslag fra 9 til 23 går de 12 apostle en rundtur på rådhustårnets astronomiske ur.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her