Du har ret til dine penge, men sagspuklen er enorm. Rejsebureauer og flyselskaber beder deres kunder være tålmodige.

Selv om din sommerrejse er aflyst, får du først pengene retur om laaaang tid

Stranden ved Promenade des Anglais i Nice er åben igen for turister, men det er et af de områder, som danske myndigheder fraråder alle ikke-nødvendige rejser til. Derfor er mange danske rejsekunders ferier aflyst. Foto: Reuters/Eric Gaillard   Foto: Eric Gaillard/Ritzau Scanpix
Stranden ved Promenade des Anglais i Nice er åben igen for turister, men det er et af de områder, som danske myndigheder fraråder alle ikke-nødvendige rejser til. Derfor er mange danske rejsekunders ferier aflyst. Foto: Reuters/Eric Gaillard Foto: Eric Gaillard/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Har du bestilt en sommerrejse til Middelhavets bølger, Toscanas bakkede landskaber eller de franske vingårde, så ligger din billet eller pakkerejse formentlig i en meget høj bunke sager hos et rejsebureau eller flyselskab.

Og din udsigt til at få dine penge for rejsen hurtigt retur, så du kan bruge dem til at holde ferie et andet sted, er meget små.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her