Georgiske Signagi breder sig over en bjergside med udsigt til vinmarker og bjergkæden Kaukasus. En 350 år gammel mur omgiver byen.

Fire kilometer mur med udsigt til Kaukasus-bjergenes hvide tinder

I 1.650 meters højde har man fra byen Signagi en fantastisk udsigt over bjergtoppe til alle sider.
I 1.650 meters højde har man fra byen Signagi en fantastisk udsigt over bjergtoppe til alle sider.
Lyt til artiklen

Vi er kun lige kommet gennem passet, da træerne pludselig er lysegrønne. Georgiens vindistrikt Kakheti har tydeligvis et mildere klima end hovedstaden, Tbilisi, som vi netop har forladt efter et par oplevelsesrige dage.

Landevejen er fin, og vi har den næsten for os selv. Selv om offentlig transport er rimelig billigt, har vi lejet bil for at få større frihed og kunne gøre holdt, når det passer os, på vores ti dage lange ferie. Som midaldrende ægtepar elsker vi at lade vores pludselige indskydelser og vejrudsigten styre ferierejsen. Så må det koste de 400 kroner ekstra om dagen til billeje.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her