Fuld digital adgang for 149 kr./md. i op til 6 måneder.

For enden af en lille vej langt inde i Alperne dukker termerne op. En landsby bad en prisbelønnet arkitekt om at give byen et løft. Man bader i æstetik.

En landsby bad en af verdens bedste arkitekter om at tegne. Nu er Vals magnet for arkitekter og kunstnere

I Vals sanser man vand og leger med vand og går på opdagelse i vand, Alperne spejler sig i vand, og det bobler og bruser og risler med vand. Stedet er skabt som  en oplevelse for alle sanser.  Foto: Anne Bech-Danielsen
I Vals sanser man vand og leger med vand og går på opdagelse i vand, Alperne spejler sig i vand, og det bobler og bruser og risler med vand. Stedet er skabt som en oplevelse for alle sanser. Foto: Anne Bech-Danielsen
Lyt til artiklen

Jeg letter på et gardin af metalkæder, der adskiller inde og ude, og svømmer ud under åben himmel. Vandet er over 30 grader varmt og så klart og stille, at spejlbilledet af bjergkammene på den anden side af dalen kun svagt danser i overfladen. Udsigten til de grønne sætere overfor fremstår som landskabsmalerier på en udstilling, fordi arkitekten har placeret sine vinduesåbninger i de grå stenmure, så de præcist indrammer en bjergkam her, en skråning der.

Tid og rum er sat ud af spil. Vandet er 32, min puls ligger et sted omkring total afslapning.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her