Kabineansatte i Lufthansa har varslet strejke, hvorfor flyselskabet har aflyst 28 afgange til og fra Danmark.

4.000 passagerer på vej til og fra Danmark rammes af strejke

Foto: Fabrice Coffrini/Ritzau Scanpix
Foto: Fabrice Coffrini/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Flyselskabet Lufthansa aflyser 28 afgange til og fra Danmark med konsekvenser for op mod 4000 passager som følge af varslede strejker i Tyskland.

Det skriver mediet Check-In mandag morgen.

19.000 kabineansatte i Lufthansa har varslet strejke på samtlige flyvninger fra Frankfurt tirsdag. Onsdag strejkes der i München.

Det er de kabineansatte i moderselskabet Lufthansa og søsterselskabet Lufthansa Cityline, som er blevet opfordret af deres fagforening, Ufo, til at nedlægge arbejdet tirsdag og onsdag.

De to selskabers kabineansatte støttede ved urafstemning i sidste uge strejken med mere end 96 procents opbakning.

Ufo påpeger, at Lufthansa har haft et rekordoverskud i 2023 på 1,5 milliarder euro - knap 11,2 milliarder kroner. Det giver basis for at dele fremgangen med de kabineansatte, mener fagforeningen.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her