5 ting du skal opleve i Tokyo og Kyoto

Heldig. Der lukkes kun 140 besøgende ind om dagen til fiskeauktionen på fisketorvet i Tsukiji.
Heldig. Der lukkes kun 140 besøgende ind om dagen til fiskeauktionen på fisketorvet i Tsukiji.
Lyt til artiklen

1. Fisketorvet i Tsukiji

Fiskeauktionen, hvoraf den for tunfisk er vigtigst, begynder kl. 4.45. For at være sikker på at komme ind, skal man være der senest kl. 4. Indgangen findes på den nordlige side af Kachidoki Bridge.

Der lukkes kun 140 besøgende ind om dagen. Fisken sælges videre fra de talløse boder på fisketorvet, hvor man frem til kl. ca. 9 kan se sushimesteren med sivkurv købe ind til sin sushirestaurant. I den ydre del af torvet kan man købe alskens ting og finde stribevis af sushirestauranter. Gå efter dem, hvor gæsterne har gummistøvler på, for det er de handlende selv, og de ved, hvor det er bedst at spise.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her