2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Hoteltjek: Arbejderhøjskolen, der har udklækket socialdemokrater og fagforeningsfolk

BILLIGT. Med en seng i ’Den Røde Borg’ har man plads i budgettet til et par kulturoplevelser i den gamle arbejder- og fiskerby Esbjerg.
BILLIGT. Med en seng i ’Den Røde Borg’ har man plads i budgettet til et par kulturoplevelser i den gamle arbejder- og fiskerby Esbjerg.
Lyt til artiklen

I1924 var den socialdemokratiske statsminister Thorvald Stauning på besøg på Arbejderhøjskolen i Esbjerg og blev fotograferet med hele personalet iklædt deres stiveste puds. På det tidspunkt var en anden socialdemokrat, Julius Bomholt, forstander på skolen, hvor han bl.a. underviste eleverne i Karl Marx’ tanker. En del år senere blev han Danmarks første kulturminister.

Arbejderhøjskolen i Esbjerg har både haft besøg af og har udklækket toneangivende socialdemokrater og fagforeningsfolk. Men hvad har det med nutidens Esbjerg at gøre? Jo, Arbejderhøjskolen, den første af sin slags i Danmark, havde fra 1917 til 1945 til huse i den bygning, som nu er et absolut tidssvarende vandrerhjem. Her har forstanderparret Marianne og Børge Bull siden 1980 ’huseret’ og har udviklet vandrerhjemmet til et populært pitstop for svømmehold og andre sportsgrupper fra hele Skandinavien og Tyskland.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her