Her er rejsebillederne, de kalder årets bedste

Pladsreservation er der næppe noget af. Billedet her er taget i den nordlige del af Dhaka, Bangladesh i forbindelse med en muslimsk  fest.
Pladsreservation er der næppe noget af. Billedet her er taget i den nordlige del af Dhaka, Bangladesh i forbindelse med en muslimsk fest.
Lyt til artiklen

Et halvsløret billede af moster Anna med en piña coloda i hånden på charterferien til Rhodos kommer nok næppe i betragtning. Til gengæld kan det være, at der er andre motiver fra kasserne med rejsefotos derhjemme, der har potentiale til at løbe med en af priserne til Travel Photographer of the Year (TPOTY).

I så fald kan du blive inspireret i billederne herunder. For i fredags blev 2011's bedste rejsefotograf og årets bedste rejsebilleder nemlig kåret af TPOTY.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her