Det private jetfly står parat, og der er folk til at slæbe bagagen fra lufthavnen til hotelværelset. Dermed er der en grad af luksus på det særlige AirCruise, som man ikke vil opleve på en normal rundrejse i USA. Og det koster omtrent det samme at flyve med sit – næsten – eget jetfly som at køre i udlejningsbil. »Det er et helt nyt koncept, vi har fået tilbudt af vore samarbejdspartnere i USA, og vi tror, at det især vil tiltale folk, der ikke har så meget tid til rådighed til en USA-rejse, måske børnefamilier«, siger Line Dalvad, salgs- og udviklingschef i FDM travel. Samme AirCruise tilbydes også af Albatros Travel.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Er det en joke?
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























