Næppe er SAS kåret som Europas mest præcise flyselskab i 2011, før det bliver stillet over for en udfordring fra bl.a. Cimber Sterling, som i januar præsterede større præcision end SAS. Flybranchens årlige vindere i præcision bliver kåret af det amerikanske firma Flightstats, som lever af at indsamle og viderebringe data om flytrafik i hele verden. Og den viden bruger de altså til at kåre de mest præcise vindere. I Europa er SAS nu for tredje år i træk kåret som det mest præcise flyselskab. SAS har dårlige tal i januar En repræsentant for Flightstats har netop været i København for at overrække SAS vindertrofæet. Januartallene fra Flightstats, som nyhedsbrevet check-in.dk har fundet frem, viser dog at SAS nede på en 30.-plads blandt de europæiske flyselskaber i disciplinen ’punktlig ankomst’. Selskaber som f.eks. Cimber Sterling, Air Berlin, Ryanair og Alitalia fremviser bedre tal.
LÆS ARTIKEL Det sker der bag kulisserne, når du forlader flyet
I disciplinen ’ankomst til tiden’ tillader Flightstats, at flyet er ved gaten op til 15 minutter efter det annoncerede tidspunkt for ankomst. Det klarer det bedste selskab i 96,95 procent af alle flyvninger, mens SAS’ tal ligger på 86,66 procent.
Skal SAS være bekymret for at miste titlen i år?, spurgte vi Flightstats direktør, Jeff Kennedy, under prisoverrækkelsen i København:
»Nej, ikke endnu. Der kan ske meget på et år«, lød hans – for SAS – beroligende svar.
Kolde kontanter
I de senere år har SAS præsteret en markant forbedring af sin præcision. Et bundniveau blev noteret i 2006 og 2007, hvor selskabet generelt lå som nr. 23 over de mest præcise selskaber i Europa. Vicepræsident i SAS Flemming Jensen ved godt, hvorfor det tit gik galt dengang:
»Ofte begyndte vi at boarde (få passagererne ind i flyet, red.) 17 minutter før afgang, og vi vidste godt, at den proces tager 20 minutter. Derfor havde vi en forsinkelse fra starten«.




























