Efter kun tre afgange: Hypet flyrute fra Danmark lukker

SPEEDLUKNING. Air Arabia havde store forventninger til ny rute fra Billund, men nu er eventyret slut.
SPEEDLUKNING. Air Arabia havde store forventninger til ny rute fra Billund, men nu er eventyret slut.
Lyt til artiklen

Den 46-årige bogholder Larbi Houira fra Aarhus er vred. Han er vred, fordi hans søster og to niecer havde glædet sig til gensynet med hans mor i december.

De havde via nettet læst alle de begejstrede reaktioner på, at det arabiske lavprisselskab Air Arabia havde åbnet en direkte lavprisrute fra Billund til Marrakech i Marroko og købte derfor billet med selskabet for en lille måneds tid siden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her