Udspekuleret lokke-metode: Sådan har rygerne i Kastrup fået bedre manerer

rygepause. Uden for passagen mellem Terminal 2 og 3 i Kastrup er der oprettet nye rygeøer, og dem er rygerne flinke til at benytte. Foto: Ernst Tobisch/CPH
rygepause. Uden for passagen mellem Terminal 2 og 3 i Kastrup er der oprettet nye rygeøer, og dem er rygerne flinke til at benytte. Foto: Ernst Tobisch/CPH
Lyt til artiklen

Når rygere møder op i en lufthavn som f.eks. Kastrup, kan de i nogle tilfælde se frem til 10-11 timer eller mere uden mulighed for et eneste hiv af cigaretten.

Derfor kan det være nødvendigt for dem at benytte enhver mulighed for at få lidt cigaretrøg, men det kan medføre ulemper for andre – nemlig ikkerygerne, der kan blive generet af røg tæt på ind- og udgange til terminalerne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her