Københavns Lufthavn forbedrer forhold for indenrigsrejsende

Ventetid. Rejsende venter på deres fly i Københavns Lufthavn. Lufthavnen vil forbedre forholdene for indenrigspassagerer.
Ventetid. Rejsende venter på deres fly i Københavns Lufthavn. Lufthavnen vil forbedre forholdene for indenrigspassagerer.
Lyt til artiklen

Siden Københavns Lufthavn lukkede den tidligere indenrigsterminal, kendt som Terminal 1, den 29. marts i år, har den måttet finde sig i en bredside af kritik.

I dag skal pendlerne og de indenrigsrejsende igennem samme terminaler og sikkerhedstjek, som udenrigssrejsende. De kritiske røster har blandt andet peget på, at indenrigsrejsende skal vente længere tid på at komme igennem bagagedrop og sikkerhedstjek, end da de rejste fra den gamle indenrigsterminal. Det er især pendlerforeningen SK-AAL, der repræsenterer over 100 rejsende mellem Aalborg og København, der har stået forrest med utilfredsheden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her