Airbus banker Boeing - og har tid til at blære sig lidt

Lyt til artiklen

I luftslaget om at sælge flest passagerfly er det i øjeblikket Airbus, der har indtaget en klar førerposition foran ærkerivalen Boeing. Ganske vist har Airbus svært ved at sælge kæmpeflyet A380, men det opvejes så rigeligt af massivt salg af mindre fly, hvor Boeing slet ikke kan følge med.

Sådan ser regnestykket ud efter denne uges flyshow i Farnborough lidt vest for London. Her er der opstået tradition for, at det er stedet, hvor de store flyselskaber indgår eller offentliggør store aftaler om flykøb. Det skete først på ugen, hvor kun fagfolk har adgang. I weekenden er der åbent for alle.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her