Rocker er navnet på et nyt revolutionerende skiprincip, som de fleste fabrikanter har med i den nye sæsonkollektion. Ikke bare entusiasterne og vovehalsene vil kunne have glæde af rockerskiene. Også for middelmådige skiturister vil det blive langt lettere at komme ud i den eftertragtede offpiste. Rockerskiene har større flade og en form – som minder om vandski – der får dem til at flyde i løs sne. Samtidig med at de har timeglasform og opfører sig som svingvillige slalomski på pisten.
LÆS ARTIKEL Test: Det bedste skiskjold
Dermed kan rocker gå hen og blive lige som revolutionerende for skiløbet, som de timeglasformede carvingski var det, da de i 90’erne gjorde det muligt for skiløbere hurtigt at få gode, runde sving og sikkert greb i pisten.
Normalt er slalomski hule (på engelsk camber), det vil sige, at midten af skien buer opad, så der er luft under skiløberens støvler, når han står med lige meget vægt på begge ski. Så rører skiene først sneen et stykke ude mod spidserne og bagende. Når man vil dreje, træder man skiens spænd ud, så kanten kan komme i.
Som en gammeldags gyngestol De nye rockerski er konstrueret, så midten af skien hele tiden har kontakt med sneen, mens forende og bagende er bukket op. Altså lidt ligesom de omvendte ’buer’ forneden på en gammeldags gyngestol. Og ordet rocker henviser netop til, at man på denne ski vil stå og ’rokke’ lidt frem og tilbage, hvis man står på en fladt og hårdt underlag. Når man kører på en flad piste med en rockerski, er en del af skien altså ikke i kontakt med sneen, samtidig med at skien dog stadigvæk har talje og den indsnævring fra carvingskiene, der betyder, at man kan skære ( carve på engelsk) sig ind i en hård piste. Men bevæger man sig ud i offpisten eller blød, opkørt sne, så får man glæde af de ekstra kvadratcentimeter af skien, som der er i for- og bagende. Mere bæredygtig i offpisten »Du har egenskaberne fra en pisteski, der reagerer hurtigt og er let at dreje. Men du får hjælp i offpiste, eller hvis du kommer ud i blød eller opkørt sne. Jeg er meget imponeret«, siger Anders Olesen, leder af Den Danske Skiskole, der uddanner skiinstruktører.




























