NFL-kommentator: »Jeg havde glemt, det gik ud til hele Danmark«

EKSPERT. Ud over at være vært på danseprogrammet 'Vild med dans' på TV 2 har Claus Elming siden 1999 fungeret som NFL-kommentator på TV 2, TV 2 Zulu og i dag TV 2 Sport.
EKSPERT. Ud over at være vært på danseprogrammet 'Vild med dans' på TV 2 har Claus Elming siden 1999 fungeret som NFL-kommentator på TV 2, TV 2 Zulu og i dag TV 2 Sport.
Lyt til artiklen

Min første Super Bowl-rejse ...
var Super Bowl (finale i amerikansk fodbold, red.) XXXIII (33), hvor Atlanta Falcons med Morten Andersen på holdet tabte til Denver Broncos. Det var i Miami i januar 1999.

Min bedste Super Bowl-rejse ...
er nok stadig min første Super Bowl, der står som noget helt specielt, men også Super Bowl 37 fire år senere, hvor turen gik til San Diego, var skøn.

San Diego er en af mine absolutte favoritbyer og klart et besøg værd, hvis man er på de kanter.

LÆS REJSEMINDERTopdesigners rejseminder: Det går altid galt i Indien

Min værste Super Bowl-rejse ... er jo svært at sige, når det drejer sig om at dække Super Bowl, men Detroit i tidlig februar var en meget kold oplevelse. På rejser til Super Bowl medbringer jeg altid ... masser af noter om de to hold, der spiller, en adapter til strømstikket og mine støjdæmpende hørebøffer til flyturen. Min favoritrejsepartner ... er naturligvis Jimmy 'Falkeøje' Bøjgaard, der er min medkommentator. Vi har dækket otte Super Bowls sammen og har haft nogle rigtig gode oplevelser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her