Min første rejse ...
jeg tænker på min første flyvetur uden mine forældre. Ud over badminton gik jeg til kricket, og da jeg var 12 år, skulle vi spille i London. Vi skulle flyve fra Aalborg til København, og derfra videre, men på den første flyvetur var der så mange lufthuller, at jeg kastede op og sad og frygtede, at jeg ville blive god til badminton, for man kan ikke have en badmintonkarriere uden at flyve.
Rejseminder: Her er Lotte Friis' yndlingsstorby
Min bedste rejse ...
var en weekendtur til Paris med min kæreste Stine sidste år. Jeg slapper virkelig af, når jeg er der, og det er helt sikkert en by, vi vil vende tilbage til.
Min værste rejse ...
var i efteråret 2011, da jeg kæmpede for at kvalificere mig til OL i London året efter. Vi havde været 14 dage i Kina og Japan, og mens de andre rejste hjem, var jeg nødt til at rejse videre til Borneo for at samle point sammen. Jeg skulle mellemlande i Singapore, men da jeg efter seks timer ankom, fik jeg ikke lov til at rejse videre, fordi der ikke var flere sider i mit pas.
Jeg gik lidt væk og forsøgte at hive et klistermærke af en af siderne, men det opdagede de og blev meget vrede. Jeg kontaktede ambassaden, men kunne tidligst få et pas to dage efter, hvilket var for sent til at nå min turnering. Der var ikke andet at gøre end at købe en billet tilbage til Danmark.




























