Gæt, hvor de også bader i havet lige nu?

BAD. I kolonihavnen springer lokale børn også gladeligt i havet. Det er badehøjsæson i Grønland lige nu.
BAD. I kolonihavnen springer lokale børn også gladeligt i havet. Det er badehøjsæson i Grønland lige nu.
Lyt til artiklen

De seneste ugers varmebølge i Danmark har sendt danskerne ud til strandene langs landets kyster, hvor de slikker sol og dypper kroppen i det salte havvand, der flere steder er op til 21 grader varmt.

Men også vores naboer i rigsfællesskabet, grønlænderne, springer i vandet ved strande og varme kilder lige nu, selv om vandtemperaturerne unægteligt er noget køligere end i Danmark.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her