Medtog.dk skal gøre det nemmere for danskerne at få viden om, hvordan man kommer rundt i Europa med tog.

Dansk hjemmeside skal inspirere til togrejse

Kenneth Jensen, manden bag medtog.dk, tror på, at mange danskere har brug for et skub til at udskifte fly med tog. Foto: Alfred Hollerup Bencke
Kenneth Jensen, manden bag medtog.dk, tror på, at mange danskere har brug for et skub til at udskifte fly med tog. Foto: Alfred Hollerup Bencke
Lyt til artiklen

For dem, der gerne vil udskifte fly med tog, ender det ofte i forvirring og tænders gnidsel. Der findes nemlig endnu ikke en togpendant til søgemaskiner som Travelmarket eller Momondo. Mens der ventes på en løsning, står Kenneth Jensen og hans hjemmeside Medtog.dk nu klar.

»Det er relevant at hjælpe dem, der måske gerne vil køre med tog, men synes, at der er for mange udfordringer«, siger Kenneth Jensen, der selv har kørt meget med tog i Europa og nu har taget en beslutning om selv at skære så meget ned på sine flyrejser som muligt for at reducere sin egen CO2-udledning.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her