De forsvarende mestre fra Manchester City jagter den femte Premier League-titel i træk i en sæson, hvor der også bliver afsagt dom i en sag, der kan ryste den bedste engelske række.

Manchester City er igen tårnhøje favoritter, men én faktor kan de ikke kontrollere. Og det kan blive dyrt

Lyt til artiklen

Der venter 380 kampe i den bedste engelske række i de kommende ni måneder. Der vil komme susende tacklinger og VAR-domme, som de færreste kan forstå.

Stjerner vil falde igennem, nye talenter vil bruse frem på den store scene, og trænere vil få fyresedler, når det ikke går, som de pengestærke og utålmodige klubejere ønsker det.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her