Nicklas Nielsen er den hidtil eneste danske racerkører, som har haft kontrakt med Ferrari. Det var lidt af en tilfældighed, at han fik chancen i det berømte team, men nu er han regerende Le Mans-vinder og skal denne weekend forsvare titlen.

»Det var surrealistisk«: Pludselig meldte Ferrari sig med en kontrakt til danskeren

Foto: Jean-francois Monier/Ritzau Scanpix
Foto: Jean-francois Monier/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklenLæst op af Henrik Braad Jacobsen
08:45

De færreste kan nok sige sig fri for at have drejet hovedet, når en Ferrari passerede på gaden, og i samme moment sendt dagdrømmene på langfart i forestillingen om, hvordan det ville være at sidde bag rattet i den formfuldendte røde skønhed med masser af hestekræfter i ryggen.

I snart 100 år har logoet med den stejlende sorte hingst på gul baggrund prydet Ferraris kølerhjelm og været symbolet på en glødende passion for racerbiler, en indædt jagt på at være bedst og smukt design. Samtidig har det fodret mangen en dreng med fantasien om en dag at kunne gå ind ad porten på den navnkundige Ferrari-fabrik i Maranello og blive en del af verdens mest berømte racerteam.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her