Rusland er udelukket fra at deltage i vinter-OL, men en lang række atleter med russisk baggrund deltager i legene, selv om de bliver kaldt landsforrædere.

Da Ukraine marcherede ind på stadion i Milano, var det med en russer i spidsen

   Anastasia Kutscherowa var formummet bag solbriller og iført et stort sølvskinnende kostume i forbindelse med indmarchen, men hun har senere afsløret sin identitet. Foto: Yves Herman/Ritzau Scanpix
Anastasia Kutscherowa var formummet bag solbriller og iført et stort sølvskinnende kostume i forbindelse med indmarchen, men hun har senere afsløret sin identitet. Foto: Yves Herman/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Da Ukraines hold gik ind på San Siro i Milano til den storstilede åbning af de olympiske vinterlege 6. februar, blev de modtaget med stående ovationer. Det var et følelsesladet øjeblik for delegationen, der har måttet forberede sig til den store begivenhed samtidig med, at hjemlandet bliver bekriget på det mest grusomme af Rusland.

Ironisk nok var det en russer, der ledte Ukraines olympiske hold ind på stadion i den italienske storby, og det må have været et slag i ansigtet på de russiske magthavere, at en af deres landsmænd på den måde blåstemplede ærkefjenden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her