VM i Shanghai bliver uden en række af Danmarks bedste svømmere. I dag blev truppen ramt af endnu et afbud, da Louise Ørnstedt valgte at droppe turen til Shanghai i begyndelsen af april. Den tredobbelte EM-medaljetager fra kortbane-EM i december er slidt ned af et hektisk program samt en længere periode med influenza i kroppen. Tre andre afbud Foruden Ørnstedt har også Mette Jacobsen, Lotte Friis og Jeanette Ottesen af forskellige årsager valgt VM fra. »Siden landsholdets hjemkomst fra vintertræningslejren i Sydafrika i februar har Louise Ørnstedt haft problemer med at komme ovenpå igen og dermed genfinde rytmen i hverdagen. Derfor har Louise, i samråd med Dansk Svømmeunion og hendes personlige træner, Karoly Bernhardt, valgt ikke at deltage ved VM på kortbane og DM på langbane, der foregår næsten samtidigt med VM på kortbane«, skriver Dansk Svømmeunion i en pressemeddelelse.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen