Et par ugers løbspause med specialtræning i Italien har tilsyneladende gjort godt for CSC-kaptajn Ivan Basso, der udover at ville køre for den samlede sejr i både Giro d'Italia og Tour de France, også har planer om at køre for sejren i Liege-Bastogne-Liege på søndag. »Ivan kørte godt i dag og arbejdede hårdt for Fränk Schleck og Karsten Kroon, og det er helt klart de tre, der er i spil igen på søndag, hvor ruten ligger bedre til Basso, fordi den kræver mere udholdenhed«, siger holdejer Bjarne Riis. Fuld af selvtillid »Han skal nok være med helt fremme på søndag, bare vent og se«, siger sportsdirektør Kim Andersen. Basso selv havde det da også ret godt efter dagens løb. »Jeg havde det godt derude i dag og føler mig i god form«, siger italieneren.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
-
Nyuddannet lærer: Jeg er allerede på vej ud af folkeskolen efter ét år
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























