Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Danske svømmere sætter rekorder i massevis

Jeanette Ottesen leverede dagens bedste danske præstation, da hun fyrede en dansk rekord af i 50 meter fri.
Jeanette Ottesen leverede dagens bedste danske præstation, da hun fyrede en dansk rekord af i 50 meter fri.
Lyt til artiklen

Nye, teknologiske dragter eller ej - de bedste danske svømmere slår både fortidens bedrifter og de nutidige konkurrenter i stort tal ved det igangværende kortbane-EM i Rijeka.

Efter førstedagens ni danske rekorder og EM-bronzemedaljen til Mads Glæsner blev det med yderligere tre danske rekorder i formiddagens indledende heat, der resulterede i to finalepladser og to semifinalepladser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her