Brian Lyngholm kunne juble over en sejr, da han i dag stod i spidsen for det kvindelige danske håndboldlandshold for første gang. I en blot halvfyldt NRGI Arena i Århus vandt Danmark med 36-29 i en træningskamp mod Rusland. Pytlick blev hyldet Det handlede dog ikke kun om Lyngholms første rigtige arbejdsdag, for pausen i kampen blev brugt til at hylde hans forgænger på posten, Jan Pytlick, der takkede vidt og bredt efter sine succesrige år som landstræner. Dermed var der ikke bare debutsejr til Lyngholm, der var også dansk revanche i forhold til semifinalenederlaget til netop Rusland ved VM i december. En hel revanche var det måske ikke, for i forhold til mesterskabet manglede russerne de største profiler - blandt andet stregspilleren Ljudmila Bodnijeva og Slagelse-duoen Emilija Turej og Irina Poltoraskaja. De to hold mødes igen lørdag i Brøndby.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
Er det en joke?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























