Jan Pytlick stod i weekenden for sidste gang i spidsen for det danske kvindelandshold i håndbold. Hvem, der skal afløse den succesrige træner, ligger endnu ikke fast, og Dansk Håndboldforbund (DHF) er parat til at lave om på jobbeskrivelsen, hvis det skulle blive nødvendigt. Mere skrivebordsarbejde i vente »Det er bestemt ikke sikkert, at den kommende landstræner får samme jobbeskrivelse, som Jan Pytlick har haft«, siger DHF's formand Søren Høg Thomsen til Jyllands-Posten. Det er især omfanget af skrivebordsarbejdet, forbundet eventuelt vil gå ind og kigge på. »Jan var ikke typen, der var særligt begejstret for det administrative. Men der er nogle opgaver, der skal løses. Hvis vor ønsketræner helst er fri for at lave den slags arbejde, så vil vi da ikke udelukke, at vi finder en anden til at gøre den del af jobbet«, siger Søren Høg Thomsen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
»Alle ved, hvorfor vi tabte«: Republikanske profiler står frem og kommenterer nederlaget
-
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Hendes far turnerede med The Beatles – nu er hun USA's første sorte kvinde på en guvernørpost
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Sara Al Dafaee
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
tema
Klumme