Det var nærmest symptomatisk at se Daniel Agger humpe ud af Brøndby Stadions hovedindgang mandag middag. For kometen hos de danske mestre, der endda nåede at få sat et prisskilt på 50-60 millioner kroner om sine unge skuldre, inden et sammenstød betød et overrevet ledbånd i knæet, er personificeringen af et hold, der er sjældent ramt af uheld. Det i så udtalt grad, at klubbens direktør ikke mener at kunne genkalde sig en lignende situation. »Det er det værste, jeg har oplevet i mine 30 år i klubben«, siger Per Bjerregaard. Her skulle de spillere, der trods alt kunne snøre skoene uden hjælp, forsøge at rette op på blamagen i Viborg, hvor det endte med et 1-3-nederlag, der betød, at Brøndby inden onsdagens runde er hele seks point efter FC København. Tocifret antal skader Og med besøg af rivalerne i den kommende kamp, var panderynkerne da også til stede, da Per Bjerregaard skulle forholde sig til truppens forfatning, hvor skaderne efterhånden er nået op på et tocifret antal. »Vi har sågar overvejet at få fremstillet en ansigtsmaske til Per Nielsen, men jeg kender ikke nogen i Danmark, der kan lave sådan en«, siger Per Bjerregaard med henvisning til holdets normale anfører, der fortsat sidder ude som følge af et mindre brud omkring øjet. Brøndby møder på onsdag FC København i Superligaens absolutte topkamp, hvor gæsterne fra FCK med en sejr kan komme ni point foran ærkerivalerne.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Brevkasse
Kronik af Lise Korsgaard
Olav Hesseldahl
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























