Danmarks bedste golfspiller, Thomas Bjørn, har fortsat de førende i NEC Invitational inden for overskuelig rækkevidde. Men på en lørdagsrunde i årets anden World Golf Championship-turnering, hvor vejrguderne var i drillehumør, måtte den 34-årige silkeborgenser også erkende, at hans tredjeplads efter anden runde var vekslet til en delt syvendeplads kort før midnat (dansk tid). På det tidspunkt blev runden for anden gang suspenderet på grund af tordenvejr. Og efter 15 spillede huller var Thomas Bjørn fire slag efter de to førende amerikanere, Tiger Woods og Kenny Perry, der havde spillet henholdsvis 15 og 17 huller. Bjørn lå da i samlet tre slag under par og i par for dagen, mens flere af konkurrenterne på Firestone-banen i Akron, Ohio fandt vej til birdies og bedre forstod at tackle afbrydelserne.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Elisabet Svane svarede på spørgsmål: »Mine kolleger havde uhyre let ved at få dem til at sige noget«
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane har svaret på spørgsmål fra Politikens læsere.
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Debatindlæg af Kjeld Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























