Den tidligere Brøndby-spiller Thomas Kahlenberg debuterede her til aften for Auxerre, da pokalvinderne mødte mestrene fra Lyon i Trophée des Champions. Det endte med nederlag til Kahlenberg, da mestrene vandt 4-1. Carew i centrum Thomas Kahlenberg var med fra start og spillede hele kampen for Auxerre. Danskeren havde kun spillet tre minutter for sin ny klub, da den 18-årige Lyon-angriber Hatem Ben Araf bragte mestrene foran 1-0. Føringen holdt dog kun i fem minutter, inden Lionel Mathis fik udlignet. Herefter var det den norske angriber John Carew, der indtog kampens hovedrolle, da han med scoringer i det 34., 68. og 73.minut sikrede Lyon sejren.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Er det en joke?
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























