Thomas Gravesens overtag på den defensive midtbane i Real Madrid får nu den spanske landsholdsspiler Guti til seriøst at overveje fremtiden. »Jeg mener, at både klubben og jeg virkelig skal overveje, hvad der er bedst for begge parter. Måske vil det være bedst for alle, hvis jeg forlader klubben«, siger Guti til den spanske sportsavis AS. 28-årige Guti har i denne sæson startet inde 18 gange, men efter nytårets trænerskifte til Vanderlei Luxemburgo og indkøbet af Thomas Gravesen i Everton har Guti befundet sig mest på bænken. »Jeg er ikke vred, men frustreret, fordi jeg troede, at jeg skulle spille mere i år. Jeg ønsker at udvikle mig som spiller, og jeg føler mig låst på andenrangsniveau her«, siger han. Guti har kontrakt med Real Madrid frem til 2008.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Brevkasse
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Kronik af Lise Korsgaard
Olav Hesseldahl
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























