Divisionsforening, det svenske fodboldforbund, dansk politi samt repræsentanter fra fodboldklubberne Malmö FF og FCK mødes i morgen for at finde ud af, hvad der gik galt, da tilskuere og civilklædt politi kom i slagsmål under Royal League-kampen mellem den danske og den svenske mesterklub i torsdags. Både ledelsen og tilhængerne i den svenske klub er rasende over dansk politis opførsel. Svenskernes fanklub vil klage over politiet og er ved at samle videomateriale og øjenvidneberetninger ind. I forgårs viste TV 2 billeder af civilklædte betjente, der kom farende med stavene trukket. Men billederne viste ikke, hvad der var foregået inden, og efter at have set Parkens egen sikkerhedsvideo af forløbet op til, mener bestyrelsesformand Flemming Østergaard nu, at episoden måske ikke er helt så ensidig som hidtil udlagt. Forskellig opfattelse »Der er forskellige opfattelser af hændelsesforløbet, og vi må en gang for alle finde ud af, hvad der skete. Det spørgsmål, der bliver stillet, er, om politiet har været for tidligt ude med kniplerne, og hvis det er tilfældet, så må politiet svare på det. Vi er utrolig kede af det herinde, for faktum er jo, at vi ikke har haft noget (ballade, red.) på stadion overhovedet, i hvert fald ikke i min tid herinde«, siger Flemming Østergaard. Hos Københavns Politi har kommunikationschef Flemming Steen Munch fuld tillid til, at betjentene trak stavene, fordi der var grund til det. »Parken har gode optagelser af, hvad der foregik inden den situation, som tv-billederne viser. Men generelt diskuterer vi ikke vores adfærd i medierne, og da meget tyder på, at der vil komme nogle klager fra Malmö FF, så vil vi lade andre om at vurdere hændelsesforløbet«, siger Flemming Steen Munch. Han fortæller, at det er ikke er særligt uddannede betjente, som bliver udkommanderet til fodboldkampe. Fastansatte betjente »Vi forholder os til vold på samme måde, uanset om det er vold i forbindelse med en koncert eller en fodboldkamp. Det vil typisk være fastansatte betjente, der kommer ud til en fodboldkamp, men lad os være ærlige og sige, at som personalets sammensætning ser ud i København for tiden, så er der også yngre medarbejdere, der er ude, men altid sammen med en færdiguddannet kollega, og de yngre optræder aldrig i civil, siger Flemming Steen Munch. Politiets sammenstød med de svenske fans kan ende med at få sportslige konsekvenser. Malmö FF's egne fans har opfordret til boykot af Malmös Royal League-kamp mod Rosenborg 12. maj, for vinder Rosenborg kampen, koster det FCK pladsen i den nordiske fodboldturnering. Flemming Østergaard er bekendt med opfordringen og fortæller, at Malmös ledelse også beklager den.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Jeg har aldrig oplevet noget lignende
-
Radikal profil er kæmpe fan af Enhedslisten: »Du er det klogeste menneske, jeg har mødt i dansk politik«
-
»Jeg har obduceret nogle af de køer, der har fået Bovaer. Jeg har set blødninger i vommen«: Fagfolk og politikere retter skarp kritik af ny rapport
-
Klarlund til læser: Lad mig slå det helt fast én gang for alle. Det er en myte
-
Sofie Linde til læser: Det kan virke. Det har bare ikke virket for dig
-
Efter henkastet bemærkning kører debatten endnu en gang om en tredje Trump-periode
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Sorlannguaq Maria Ravn Lind
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Kronik af Victor Mayland Nielsen




























