Real Madrid har søndag aften med hiv og sving slået bundholdet Albacete ude med 2-1. Sejren kom i hus uden nogen form for elegance og var faktisk ufortjent. Bundholdet spillede bedst, men har meget svært ved at vinde kampe. Nederlaget var holdets syvende i træk. Owen matchvinder Det begyndte ellers godt for hjemmeholdet. Redondo snød Gravesen med en skudfinte og bragte holdet foran i kampens indledning, men kort efter udlignede Helguera - selv om målet ikke burde have været anerkendt, da Real Madrid-forsvaren lavede et klart frispark i situationen. Med første halvlegs sidste spark scorede Michael Owen kongeklubbens sejrsmål, spillet fri af Gúti. Gravesen på det jævne I anden halvleg foretog Real flere defensive udskiftninger og forsvarede føringen uden de store problemer - bort set fra de spillemæssige. For Gravesen var det en gennemsnitlig dag på jobbet. Danskeren kæmpede og sled i 90 minutter og lænede sig i perioder kraftigt op ad et gult kort. Men det blev i dommerens lomme. Kampen viste desuden eftertrykkeligt, at brasilianske Ronaldo er i dyb scoringskrise. Timingen og instinktet er helt væk for tiden. Henter to point på Barcelona Med sejren har Real Madrid halet en anelse ind på Barcelona, der spillede 3-3 med Betis tidligere på aftenen. Barcelona og Real Madrid mødes i næste weekend, og her kan Gravesen og co. altså formindske Barcas forspring til seks point. Men det vil kræve en helt anden type fodbold end den, holdet viste i Albacete.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Seriemorderen har været sadistisk snedig og ombragt ofre, ingen vil savne
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Kronik af Michelle Skov Karantonis
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
Lyt til artiklenLæst op af Morten Skærbæk
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Nicolás Maduro laver sjov med sin søn fra fængslet, ser fodbold og læser sine idoler Lenin og Bolivár
Klumme af Christian Jensen
tema




























