Real Madrid har søndag aften med hiv og sving slået bundholdet Albacete ude med 2-1. Sejren kom i hus uden nogen form for elegance og var faktisk ufortjent. Bundholdet spillede bedst, men har meget svært ved at vinde kampe. Nederlaget var holdets syvende i træk. Owen matchvinder Det begyndte ellers godt for hjemmeholdet. Redondo snød Gravesen med en skudfinte og bragte holdet foran i kampens indledning, men kort efter udlignede Helguera - selv om målet ikke burde have været anerkendt, da Real Madrid-forsvaren lavede et klart frispark i situationen. Med første halvlegs sidste spark scorede Michael Owen kongeklubbens sejrsmål, spillet fri af Gúti. Gravesen på det jævne I anden halvleg foretog Real flere defensive udskiftninger og forsvarede føringen uden de store problemer - bort set fra de spillemæssige. For Gravesen var det en gennemsnitlig dag på jobbet. Danskeren kæmpede og sled i 90 minutter og lænede sig i perioder kraftigt op ad et gult kort. Men det blev i dommerens lomme. Kampen viste desuden eftertrykkeligt, at brasilianske Ronaldo er i dyb scoringskrise. Timingen og instinktet er helt væk for tiden. Henter to point på Barcelona Med sejren har Real Madrid halet en anelse ind på Barcelona, der spillede 3-3 med Betis tidligere på aftenen. Barcelona og Real Madrid mødes i næste weekend, og her kan Gravesen og co. altså formindske Barcas forspring til seks point. Men det vil kræve en helt anden type fodbold end den, holdet viste i Albacete.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Republikansk profil: »Tabet vil trække spor længe – måske et helt årti frem«
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.