Just som man troede, at Jesper Grønkjærs skifte til Atlético Madrid var faldet helt på plads, dukkede der mandag endnu en forhindring op. For fem dage før lokalbraget mod Real Madrid er landsholdsspilleren stadig ikke spilleberettiget i sin nye klub. Gæld blokerer Klubbens gæld til to tidligere spillere har blokeret for indskrivningen af danskeren i det spanske fodboldforbund, og gælden truer med at spænde ben for den ønskede debut i storkampen. Selv om transfervinduet mandag åbnede officielt, kunne Atlético ikke registrere sin nye danske midtbanespiller i det spanske fodboldforbund, fordi den har et udestående med to forhenværende spillere. Flosset økonomi Det drejer sig om målmanden Sergio Sánchez og den græske angriber Demis Nikolaidis. Storklubben med den flossede økonomi er den eneste klub i den spanske liga, der ikke har ret til at skrive kontrakt med nye spillere for tiden.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























