Langt oppe i Norge stjal Rosenborg det ene point i kampen mod de suveræne engelske mestre fra Arsenal. Englænderne kom foran ved svenske Frederik Ljungberg, allerede efter seks minutter, og længe lignede lurede det første hjemmebanenederlag til Rosenborg i 13 kampe. Men nordmændene fightede sig flot tilbage i kampen, og Roar Strand udlignede i anden halvleg til kampens resultat 1-1. Og mod slutningen håbede Rosenborgs træner Ola By Rise faktisk, at kunne tage alle tre point mod englænderne. »Vi sad med et lille håb om at kunne stjæle point i slutfasen, men at spille 1-1 mod Arsenal i dag er et bonuspoint i sig selv. Vi har alle muligheder for at vinde over PSV og Panathinaikos hjemme«, siger træneren ifølge VG. I gruppens andet opgør besejrede PSV Eindhoven græske Panathinaikos, der end ikke havde René Henriksen i truppen, med 1-0, og gruppe E er dermed fortsat helt åben.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Elisabet Svane: Pia Olsen Dyhr har lavet en 'Vestager'
-
Politiken erfarer: Regeringen vil indstille usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Nu svarer Elisabet Svane på spørgsmål: »Det uforståelige er, at den kamp allerede blæses i gang nu«
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere.
Hedebølgerne kommer tidligere og oftere: »Vi ender jo med at skulle leve om natten«
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























