David Beckham blev matchvinder for Real Madrid, da storholdet vandt sin anden smalle 1-0-sejr i træk i den spanske 1. division. Beckham sendte efter små tyve minutters spil et smukt skruet frispark fra 28 meter i nettet, og det mål rakte til en 1-0-sejr over oprykkerne fra Numancia. Spillet ikke overbevisende Kongeklubben vil sikkert glæde sig over, at det er lykkedes at hulle nullet i to kampe i træk, men spillet var ikke overbevisende mod Numancia. Dog burde Real have sikret sig en større sejr, men hverken Zidane eller Owen formåede at omsætte meget store tilbud til mål. Sejr til Barcelona Rivalerne Valencia snublede ude mod Athletic Bilbao, hvor det blev 2-2, mens Barcelona slog Sevilla hjemme med 2-0 på mål af Giuly og 'Henke' Larsson, der dermed har scoret sit første mål i den bedste spanske række. Svenskeren begik måske et lille frispark, da han pressede sig foran en forsvarer for at nå Decos indlæg, men dommeren godkendte altså scoringen til Sevilla-spillernes store utilfredshed.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
»Alle ved, hvorfor vi tabte«: Republikanske profiler står frem og kommenterer nederlaget
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.