Farum Kommune venter stadig på, at Farum Boldklub A/S betaler husleje for Farum Park for 2002. Og for 2001. Boldklubben har endda ikke svaret på rykkerbrevene fra kommunen. Har ikke set en krone Lejen for Farum Park forfalder en måned efter, at klubbens generalforsamling sidst i maj har godkendt regnskabet. Men huslejen skal dog senest være betalt den 30 juni. Lejen for 2002 har således været forfalden til betaling i over en måned, men Farum Kommune har på trods af rykkere ikke set en krone. Hverken for sidste år eller for året før. Tilsynsrådet orienteret Det var det svar, som Farum Byråd tirsdag aften var enig om at sende til Tilsynsrådet for Frederiksborg Amt. Tilsynsrådet havde bedt kommunen om at svare på en række spørgsmål vedrørende de udeblevne indtægterne for leje af Farum Park.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Høj på lattergas kørte han sin ven ihjel. Nu er dommen faldet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























