Begge de danske herredoubler kom i aften i gang med sejre ved EM i bordtennis, der spilles i den italienske by Courmayeur. Michael Maze og Finn Tugwell stod over for det schweiziske par Marc Schreiber og Raphael Keller i første runde, og danskerne vandt 3-1 i sæt. At det schweiziske par vandt et sæt var hverken et tegn på deres styrke, eller på at det danske par havde problemer. De spillede bare et sæt uden koncentration. Martin Monrad og Allan Bentsen, der er seedet nummer 15 i turneringen, mødte det tyrkiske par Sunay Atakan og Gurhan Yaldiz, og det danske par vandt 3-2 i en kamp, der understregede, at der ikke findes lette kampe ved EM. Mads Sørensen spillede sammen med svenske Magnus Mansson, og de tabte 3-1 til rumænerne Constantin Cioti og Andrei Filimon.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Elisabet Svane svarede på spørgsmål: »Mine kolleger havde uhyre let ved at få dem til at sige noget«
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane har svaret på spørgsmål fra Politikens læsere.
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Debatindlæg af Kjeld Hansen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























