Den forhenværende landsholdsspiller Ole Tobiasen skifter omgående fra hollandske AZ Alkmaar til FC København, skriver den hollandske klub på sin officielle hjemmeside søndag. Klubben skriver, at Ole Tobiasen lørdag tog til København for at få den medicinske godkendelse af blandt andet knæet, der i 2000 blev opereret for tredje gang. Søndag meldte han tilbage, at det hele var i orden. Det fik samtidig AZ Alkmaar til øjeblikkeligt at leje Michael Lampey hos PSV Eindhoven, hvor han ikke kan slå Kasper Bøgelund af holdet. Østergaard: Pressemøde mandag Offentliggørelsen overraskede FC Københavns bestyrelsesformand Flemming Østergaard, der kun kort ville kommentere nyheden. »Det er rigtigt, at han har været i landet, og vi holder et pressemøde i morgen (mandag). Mere vil jeg ikke kommentere lige nu«, siger Flemming Østergaard til Ritzau.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
-
Elisabet Svane har aldrig set noget lignende: »Det er en totalnedsmeltning«
-
Nu falder sort regn over russisk by, og olien fosser ud i havet
-
Han er et indlysende talent. Og han kan virkelig noget. Det er også noget værd
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
Nu er kun Lars Boje tilbage i folketingsgruppen: »Det er en totalnedsmeltning«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Klumme af Christian Jensen
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























