Michael Maze går glip af weekendens danske mesterskaber i bordtennis og er samtidig i overhængende fare for at miste EM i Kroatien i slutningen af marts. Det var den foreløbige melding til det 20-årige stortalent, da han i dag var på besøg hos lægen for at få vurderet, hvor slemt det stod til med den skadede fod. Tvilsom til EM Undersøgelsen gav ikke noget endeligt svar på, hvad der var galt, men ifølge Maze er der tale om et stressbrud eller en klemt nerve. Michael Maze får endelig besked, når han den 7. marts skal have scannet sin fod på Herlev Sygehus. Dermed er Michael Mazes deltagelse i EM i Kroatien særdeles tvivlsom, men landstræner Peter Sartz holder en plads åben i endnu 14 dage, hvorefter der tages endelig stilling til, om han kan deltage i Zagreb. Landstræneren udtager resten af EM-holdet efter DM i Maribo.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
Er det en joke?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























