Den brasilianske fodboldstjerne Ronaldo fik søndag vist, at han for alvor er på vej tilbage, da han scorede sit første mål i to år i Inters 3-1 sejr på udebane over Brescia i den italienske Serie A. Dermed holder Inter fast i førstepladsen i italiensk fodbold to point foran oprykkerne fra Chievo, der vandt 2-1 på hjemmebane over bundholdet Lecce. Det var første gang siden den 23. oktober 1999, at Inter stillede op med Christian Vieri og Ronaldo i angrebet, og Inter-træner Hector Cuper fik stor glæde af de to superangribere, som stod for alle tre mål. 25-årige Ronaldo, der startede inde for anden gang i sæsonen, åbnede for scoringen i det 19. minut og fik dermed sat et punktum for to onde år med knæskader. Han kan nu forsigtigt kigge frem mod det forestående VM til sommer, hvor Brasilien trænger til en Ronaldo i topform. Ronaldos seneste scoring før søndagens fuldtræffer var, da han scorede til 4-0 i 6-0 sejren over Lecce den 21. november 1999. Inters føring holdt kun i to minutter, før Brescia, uden dopingramte Guardiola og skadede Roberto Baggio, fik udlignet ved albaneren Igli Tare. I anden halvleg viste Christian Vieri nogle af de takter, der tidligere har gjort ham til Italiens farligste angriber. Først sendte han et hovedstød i mål til 2-1 i det 63. minut, og syv minutter senere lukkede han kampen med endnu et hovedstødsmål til 3-1. Udinese havde Martin Jørgensen i startopstillingen, og efter en træg periode pointmæssigt er der nu fremgang at spore. Anden uge i træk lykkedes det at vinde, på trods af at modstanderholdet scorede først. Denne gang gik det ud over Verona, der blev sendt hjem fra Stadio Friuli med et 2-1 nederlag. Roberto Muzzi scorede på straffe for Udinese, og fire minutter før tid afgjorde Giampiero Pinzi kampen. Martin Jørgensen blev skiftet ud efter 43 minutter med en skade. Den danske landsholdsspiller fik et spark over anklen, men de første bulletiner efter kampen var, at det ikke var alvorligt. Sæsonens store overraskelse Chievo nægter trods sidste weekends nederlag at give slip på toppen af tabellen. Søndag fik oprykkerne hjemme i Verona ram på Lecce. Chievo-topscoreren Marazzina fik sin syvende sæsonfuldtræffer og bragte Chievo foran 1-0 efter 22 minutter. I begyndelsen af anden halvleg udlignede Lecce, men Corini afgjorde kampen til Chievos fordel, da han scorede sejrsmålet på straffespark efter 77 minutter. Roma og Lazio holdt også fast i toppen med to søndagssejre. Roma vandt 2-1 på udebane over Parma. Di Vaio bragte ellers Parma foran 1-0, men Assuncao og Diego Fuser sikrede romerne tre point, der holder dem på tredjepladsen. Den anden romerklub Lazio vandt sikkert 3-0 over bundholdet Fiorentina. Karel Poborsky, Hernan Crespo og Claudio Lopez stod for målene. Efterårets måltyv Dario Hubner muntrede sig allerede lørdag aften, da han stod for de to mål i Piacenzas 2-0 sejr over Bologna. Dermed er han oppe på 12 scoringer efter 13 kampe. Milan spiller senere søndag topkamp i Milano mod Juventus.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Er det en joke?
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Klumme af Kim Skotte
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























