Den tidligere danske landsholdsmålmand Peter Schmeichel fra Aston Villa måtte lørdag eftermiddag erkende, at positionen som Premier Leagues førerhold vakler. Newcastle var nemlig en alt for stor mundfuld for den danske keeper og hans hold, der måtte se sig passeret tre gange på 90 minutter i Newcastles 3-0 sejr på mål af Alan Shearer og to af Craig Bellamy. Nederlaget betyder, at Aston Villa stadig er på førstepladsen, men sandsynligvis kun på lånt tid, da Leeds og Arsenal blot er et og to point efter med en kamp færre. Og Liverpool har hele to kampe færre og mangler også blot to point for at nå Aston Villa. To danske midtbanespillere, Per Frandsen og Thomas Gravesen, var i direkte duel på Reebok Stadium, da Bolton tog i mod Everton. Per Frandsen scorede kampens første mål på frispark, Everton kom igen med to mål inden Michael Ricketss sikrede Bolton det ene point med sin 2-2 scoring et par minutter før tid.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
Forsker: Min forskning viser, at det er både virksomt og billigt – men sundhedsvæsnet prioriterer ikke løsningen
-
Seriemorderen har været sadistisk snedig og ombragt ofre, ingen vil savne
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Kronik af Michelle Skov Karantonis




























