Der er stor sandsynlighed for, at det er en lettere rystet modstander Camilla Martin skal op imod, når hun onsdag møder Wan Ting Ling fra Hong Kong i første runde af Danmark Open. Pigen fra Hong Kong var nemlig involveret i en helt anden og barskere sportsgren, da hun mandag eftermiddag af uvisse årsager havde fået tildelt et blåt øje af en af sine to værelseskammerater. Efter episoden blev turneringsleder John Hansen tilkaldt for at rede trådene ud, da pigen fra Hong Kong optrådte temmelig hysterisk. Ifølge John Hansen bad hun om at få værelseskammeraten anmeldt til politiet, men John Hansen fik dæmpet pigen og tilkaldte en læge, som kunne berolige hende. Det er uvist, hvad der var årsag til tumulten, og hvad pigen blev slået med, men for at undgå yderligere tumult fik hun tildelt et enkeltværelse på Hotel Ascot.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
-
Der ulmer en bekymring i Radikale Venstres bagland: »Så risikerer vi, at regeringen kollapser«
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview
Debatindlæg af Sune Gylling Æbelø