Dansk Boldspil-Unions (DBU) ambition om at undgå et underskud i det kommende budget år på 28,5 millioner kroner, betyder, at der vil blive holdt igen på en række områder. »Det er nu op til de enkelte udvalg at finde områder, hvor der kan spares, og det kan eksempelvis betyde, at der er en række uddannelsesområder, hvor man sparer. Med en egenkapital på 100 millioner kroner, så er vi simpelthen nødt til at undgå driftsunderskud på tocifrede millionbeløb«, siger bestyrelsesmedlem i DBU Erik Steiness Neergaard. Talentudvikling på vågeblus DBU har dog ingen planer om at røre ved de projekter, der er engangsudgifter for unionen. Dermed bliver der ikke tale om at droppe forsøget på at få tildelt EM-slutrunden i 2008 i samarbejde med de øvrige skandinaviske lande, og der bliver heller ikke pillet ved revisionen af træneruddannelsen og den nye dommeruddannelse. »Man skal selvfølgelig aldrig sige aldrig, og i teorien kan alt lade sig gøre, men disse ting er besluttet og delvist sat i gang, og vi kan ikke spare på noget, der er sat i gang«, siger Erik Steiness Neergaard. Han skelner i høj grad mellem driftsunderskud og underskud på engangsudgifter, der lige så meget er en investering i dansk fodbolds fremtid. Men den integrerede talentudvikling, der bliver lavet i samarbejde med klubberne, risikerer at blive ramt. Et forslag går på at udvide ordningen, hvor nogle af de bedste klubber modtager et beløb fra DBU, og det risikerer at blive droppet til skade for udviklingen af kommende stjerner. »Selv om der ikke er tale om en forringelse i forhold til nu, er det alligevel et område, hvor udviklingen vil blive sat i stå, hvis ikke man iværksætter det. Men man kan ikke generelt sige, at de nødvendige besparelser vil betyde en forringelse af udviklingen i dansk fodbold. Det ligger inden for det muliges kunst«, siger Erik Steiness Neergaard.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen